אודות‏ > ‏

אורחות חיים

אורחות חיים בבית ספרנו

מטרת העל של ביה"ס היא לטפח ילדים אכפתיים לסביבתם, בעלי ידע ומיומנויות רגשיות וקוגניטיביות, עם מוטיבציה פנימית ללמידה.

ביה"ס  ישאף לטפח את היכולת של תלמידיו לשתף פעולה עם עמיתיהם ולעבוד בצוות למען השגת מטרות לימודיות וחברתיות. התקשורת בביה"ס תתבסס על דיאלוג והקשבה. תוכנית הלימודים תדגיש ותטפח את כישורי החשיבה של הילדים ותשאף לאתגר את הילדים תוך הכרה בייחודיות של כל אחד מהם.

כדי ליצור אקלים חינוכי שיאפשר את הגשמת החזון החינוכי של ביה"ס חשוב שכולנו נכיר את הפעילות בבי"ס ואת הכללים שלו.

אנא קראו בעיון את הטקסט המצ"ב.

תלבושת: על כל הילדים להגיע עם תלבושת ביה"ס בימים ראשון עד חמישי. ביום שישי ניתן להגיע בלבוש חופשי.

·         התלבושת כוללת חולצה בצבע אחיד עם סמל בית הספר. גם בימי החורף יש להגיע עם חולצה ארוכה חלקה בצבע אחיד. מעל לחולצה החלקה אפשר להגיע עם מעיל

·         בימים שבהם מתקיים שיעור חינוך גופני יש להגיע עם נעליים סגורות ובגדים מתאימים. בימים חמים נא לשלוח את הילדים עם כובע.

·         אין להגיע עם כפכפי אצבע.

·         אין לגלח או לצבוע את השיער או חלקו.

·         עגילים צמודים מותרים לבנות בלבד.

ציוד לימודי: הגעה לביה"ס עם הציוד הלימודי המתאים חשובה ביותר ללמידה. תלמיד שמגיע ללא הציוד המתאים פוגע בלמידה של עצמו ובנוסף מאלץ את המורה לחפש לו פתרונות בזמן ששאר הכיתה ממתינה.

·         על הילדים להגיע בכל יום עם קלמר שמכיל בתוכו : 3 עפרונות מחודדים, מחדד, מחק, טוש מחיק, מספריים, דבק, סרגל ושישה טושים צבעוניים (עודף טושים יוצר קושי בשליפה).

·         מחברות הלימוד יישארו בתיקים. חוברות וספרים יישארו לעיתים במגירה האישית של התלמיד בהתאם להוראות המורה.

·         בית הספר רוכש את הספרים והחוברות פעם אחת בשנה. במידה ותלמיד איבד ספר או חוברת, הקנייה היא באחריות ההורים. כדי לא להקשות על התלמיד ועל המורה אנא עשו זאת בהקדם האפשרי.

הבאת חפצים מהבית: באופן כללי ניתן להביא חפצים ומשחקים שונים לביה"ס מלבד כדורים.

·         הקפידו שהמשחקים אינם יקרים מדיי ושהכמות שלהם סבירה. משחקים יקרים יוצרים לחץ חברתי על ילדים אחרים שלא תמיד ידם משגת.

·         הכינו את עצמכם ואת הילדים שהמשחקים עלולים להישבר/להתקלקל/ללכת לאיבוד.

·         המשחקים הללו מיועדים להפסקות בלבד.

הבוקר: הזמן שעובר מפתיחת שער ביה"ס ועד לתחילת השיעור הראשון משפיע מאוד על אווירת הלמידה בביה"ס. שיתוף הפעולה שלכם ההורים בבוקר הוא חשוב ביותר.

·         השומר פותח את שער ביה"ס בשעה 7:30 והחל משעה 7:45 יהיה בבית הספר איש צוות שישגיח על הילדים. יום הלימודים יחל בשעה 8:00.

·         ההורים יכולים להיכנס עם הילדים לביה"ס אבל לא לשוחח עם המורה. המורות חייבות להתפנות בזמן הבוקר להכנה מסודרת של פתיחת יום הלימודים.

·         אנא הקפידו לצאת מביה"ס לפני 8:00 כדי להקל על התארגנות מהירה יותר ללמידה.

·         כדי למנוע מצב של הפרעות חוזרות ונשנות למהלך השיעור וכדי לאפשר אקלים למידה מיטבי, ילדים שיגיעו עם ילדיהם אחרי השעה 8:00 יחכו יחד עם שאר הילדים המאחרים לשעה 8:15 ואז יכנסו באופן מרוכז לכיתות.

·         התחלת יום הלימודים בזמן חשובה ביותר ומשפיעה על היום כולו. אנחנו מקפידים מאוד על הגעה בזמן לבית הספר (לפני 8:00). במידה וילד מאחר באופן קבוע (יותר מ3 פעמים בחודש) נזמין אתכם לפגישת התייעצות כדי למצוא יחד פתרון לבעיה.

 

התנהגות במהלך יום הלימודים : החינוך להתנהגות חיובית ותומכת למידה הוא תהליך מורכב שמבוסס על פעילות של הצוות החינוכי עם הכיתה כולה ועם כל תלמיד בנפרד. בביה"ס איננו מאמינים בעונשים כדרך חינוכית. יחד עם זאת המטרה המרכזית של ביה"ס היא למידה ולכן במידה ותלמיד יתעלם מהוראות המורה או יפריע (באופן משמעותי) ללמידה של הכיתה, הוא יצא מהשיעור לכיתה המקבילה או לחדר המנהל עד לסוף השיעור.

אלימות כלפי איש צוות או אלימות חמורה כלפי תלמיד אחר יחייבו השעיה של התלמיד ליום אחד לפחות מבית הספר.

השחתת ציוד תחייב תיקון או תשלום על הנזק של הציוד שנפגע.

אוכל ושתייה: יש להקפיד לשלוח את הילדים עם ארוחות עשר, פרי כלשהו ובקבוק שתייה. בימים בהם הילדים נשארים לשעה פרטנית יש לדאוג לאוכל נוסף. אין לשלוח עם הילדים חטיפים ממתקים וכו'. המורות  אינן יכולות להיות אחראיות שילדים יאכלו מספיק. אנא אל תעמידו אותן במצב לא נעים ותבקשו מהן  משהו שאינן יכולות לטפל בו. במידה ויש בעיה של אכילה ניתן לפנות ליועצת ביה"ס.

נוהל שמירה ואבטחה : שומר ביה"ס יאפשר כניסה רק על פי רשימת מוזמנים שניתנה לו מראש ע"י מנהל ביה"ס. מבקר שיגיע ללא תאום מראש ימתין לאישור. במהלך ההפסקות יש תורנות השגחה של לפחות חמישה אנשי צוות. תורן חצר חיצונית, תורן חצר פנימית, תורן בכיתות ג', תורן בכיתות ד' ותורן נוסף שתפקידו משתנה על פי הצורך.

סיום יום הלימודים: עם סיום יום הלימודים ההורים ימתינו לילדים מחוץ לשער. מרגע סיום הלימודים הילדים באחריות ההורים. אנא הקפידו להגיע בזמן ולאסוף אותם על פי מערכת השעות.

שעות פרטניות: השעות הפרטניות ניתנות בסוף יום הלימודים בקבוצות קטנות של בין תלמיד אחד לחמישה. זוהי הזדמנות לתת מענה לצרכים לימודיים, רגשיים וחברתיים של הילדים. ניהול מערכת השעות הפרטניות הוא באחריות המחנכות. השיקולים לאופן השיבוץ של הילדים הם רבים ומורכבים והמחנכות משקיעות בו חשיבה רבה. מערכת השעות הפרטניות משתנה מספר פעמים בשנה לפי צורכי הילדים. חשוב מאוד לעקוב אחר הזמנים של השעות הפרטניות (במיוחד למי שלא בצהרון) כדי לדעת מתי לאסוף את הילדים מבית הספר. השתדלו מאוד לרשום לפניכם את השעות ולא להתקשר באותו יום כדי לברר האם יש לילד שעה פרטנית או לא...

צהרון: הילדים שרשומים לצהרון יועברו להשגחת הצהרון באופן מסודר בתום יום הלימודים.

הנהגה הורית ותפקידה: שיתוף פעולה ודיאלוג רציף עם ההורים הוא תנאי להצלחה ושגשוג של בית הספר. הדיאלוג חשוב בשני ערוצים. האחד הוא הערוץ האישי. הקשר של כל הורה עם הצוות החינוכי בנוגע לילד האישי שלו. והשני הוא ערוץ בית ספרי, שבו ההורים שותפים לעיצוב החזון הבית ספרי והעשייה החינוכית שלו.

·         תפקידה של ההנהגה הבית ספרית היא לייצג את ההורים בנושאים שקשורים באופן כללי לעשייה הבית ספרית.

·         מכל כיתה ייבחרו להנהגה ההורית עד שני נציגים . נציגי הכיתות יבחרו את יו"ר ההנהגה ההורית של בית הספר.

·         פורום ההנהגה ההורית ייפגש באופן שותף עם הנהלת בית הספר אחת לחודש.

ועד כיתה: מלבד ההנהגה ההורית נבקש מכל כיתה לפחות שני נציגים שיובילו את הפעילות החברתית של הכיתה בשיתוף המחנכות.

תכנית חברתית: התכנית החברתית של ביה"ס כוללת פעילות לימודית בנושא החגים וימי הזיכרון, טקסים, סיורים, הצגות ופעילויות קהילתיות. חלק מהפעילות יהיה ברמה הכיתתית וחלק משותפות לכלל תלמידי בית הספר. בנוסף יתקיימו פעילויות בשיתוף ההורים.

החל מחודש אוקטובר, תקבלו דף מידע חודשי עם הפעילויות המתוכננות לאותו החודש. מעבר לפעילויות שיא ישנם מספר פעילויות שיתקיימו בשגרה:

·         הפסקה רוקדת: בימי רביעי תתקיים הפסקה פעילה שבה המורה לחינוך גופני, אביה , תרקיד את הילדים.

·         חונכות: אחרי החגים תחל בבית הספר פעילות של חונכות בימי שני בבוקר. תלמידי כיתות ד' יחנכו את תלמידי כיתות ב' ואלה של ג' יחנכו את כיתות א'.

·         שישי משפחתי : בימי שישי אנחנו מזמינים אתכם ההורים להגיע לכיתה ולעשות פעילות מיוחדת עם הילדים. אין דרישות מיוחדות מהפעילות. המטרה היא העשרה  והנאה. נשמח מאוד אם תיצרו קשר עם המחנכות לתיאום תאריך מתאים.

·         בית חם: פעילות שמטרתה העמקת הקשר החברתי בין ילדי הכיתה, הכיתה מתחלקת לקבוצות של ארבעה ילדים. בכל שבוע ילד אחר מהקבוצה מזמין אליו הביתה אחרי הצהריים את שאר הילדים. הפעילות תחל בחודש נובמבר.

 

דרכי תקשורת עם הצוות החינוכי: התקשורת בין ההורים לצוות החינוכי חשובה מאוד לכולנו. כדי לאפשר תקשורת מיטבית אנא  הקפידו על מספר כללים:

·         לתקשורת שוטפת רצוי להשתמש בדואר האלקטרוני (אי מייל). זה אמצעי זמין ונוח מאוד. ביה"ס משתמש בדוא"ל כאמצעי מרכזי להעברת הודעות ולכן גם הורים שלא היו רגילים להיכנס לדוא"ל שלהם בשגרה מתבקשים לעשות זאת.

·         אין להתקשר למורות במהלך יום הלימודים. במקרים דחופים ניתן להתקשר למזכירות ביה"ס בטלפון: 09-7498427 במידה ואין תשובה ניתן להתקשר למנהל ביה"ס בטלפון : 050-2028025.

 

שנת לימודים טובה ומוצלחת לכולם,

צוות בית הספר